רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

תוכן עניינים
רשלנות רפואית בניתוח פלסטי

מהו ניתוח פלסטי?

ניתוח פלסטי הנו הליך כירורגי שמטרתו לשנות גודל או מראה של איברים בגוף האדם. הניתוח הפלסטי יכול להיעשות ללא צורך רפואי, שאז מדובר בניתוח אלקטיבי המתבצע מסיבות אסתטיות ולעיתים ניתוח פלסטי נעשה מסיבות רפואיות (לדוגמא שחזור שד לאחר כריתה בעקבות סרטן, שחזורי כוויות ועוד).

ישנם סוגים רבים של ניתוחים פלסטיים, בין היתר, בחזה (הגדלה, הקטנה או הרמת חזה), באזור הפנים (ניתוח אף, מתיחת פנים ועוד), באזורי ירכיים ועוד.

מה ההבדל בין הניתוחים הפלסטיים לרגילים מבחינת בית המשפט?

ההבדל המהותי בין ניתוחים פלסטיים, כמו ניתוח מתיחת פנים או ניתוח אף, לניתוחי "אין ברירה" מסיבות רפואיות, הינו בהיותם לא דחופים ועשייתם מתוך רצונו של המטופל אשר במקרה זה הוא נתפס כלקוח. אי לכך, חשובה הסכמתו לניתוח על כל פרטיו וסיכוניו ובתי המשפט נוטים לראות בחומרה הטעיית מטופל עקב הענקת מידע שגוי בניתוחים פלסטיים. בדומה לכל ניתוח, גם ניתוחים פלסטיים מחייבים חתימה בכתב על טופס הסכמה מדעת כפי שעולה מחוק זכויות החולה.

טופס ההסכמה זה חייב להכיל את כל המידע הרפואי הרלבנטי לניתוח לרבות הסיכונים הכרוכים בו, סיכויי הצלחתו, תופעות הלוואי ותקופת ההתאוששות. כמו כן, על הרופא להציג בפני המטופל שלפניו גם את החלופות האפשריות לטיפול.

הזכות לפיצוי כספי בשל ניתוח פלסטי כושל

ניתוחים פלסטיים הופכים יותר ויותר שכיחים עם הזמן. הגורם המבדיל ניתוח פלסטי מיתר הניתוחים הנו, בדרך כלל, היעדר צורך רפואי בביצועו. הבדל מהותי זה מטיל, חובת זהירות מוגברת של המנתח הפלסטי ביחס למנתחים באירועים רפואיים דחופים. בעיקר הכוונה לחובה למסור למטופל מידע נרחב אודות הניתוח המוצע, סיכויי ההצלחה ועוד.

החובה לבצע הניתוח בדרך מקובלת ובמיומנות סבירה

על הרופא מוטלת חובה לבצע הניתוח במיומנות ובזהירות הנדרשת.  כמו בכלל הנושאים הנוגעים לרשלנות רפואית, יש לבחון כל מקרה לגופו, שכן לא כל טעות תיחשב לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי. הדרך להוכיח בבית המשפט כי המנתח הפלסטי התרשל, היא באמצעות חוות דעת של מומחה לכירורגיה פלסטית שמצא כי המנתח הפלסטי פעל בצורה לא מקובלת ובמיומנות בלתי סבירה.

סוגי הרשלנות הרפואית הנפוצים בהקשר של ניתוחים פלסטיים

  1. רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ואי הסכמה מדעת של המנותח הפלסטי (רשלנות רפואית המתבטאת באי מתן מידע מלא אודות הסיכונים של הניתוח הפלסטי).
  2. רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים- ביצוע ניתוח פלסטי על ידי רופא שאינו מומחה לכך.
  3. רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים- ביצוע רשלני של שלב הבדיקות המקדימות לניתוח ו/או היעדר סקירה של היסטוריה רפואית רלבנטית.
  4. רשלנות רפואית במעקב שלאחר ביצוע ניתוח פלסטי – רופא שמתרשל ומפר את חובתו לבצע מעקב רפואי אחר המנותח בתום ההליך הכירורגי.

עורך הדין רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ידאג לקבל את תיקו הרפואי המלא של המנותח, ויפנה את המסמכים והצילומים הרלבנטיים למומחה רפואי, על מנת שאותו מומחה יעריך האם אירע מקרה רשלנות רפואית בניתוח פלסטי.

* משרד עו"ד שי סולטן מתמחה בדיני ביטוח ונזיקין, רשלנות רפואית ובמשפט מסחרי.

***האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.

האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

שי סולטן - משרד עורכי דין
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות!

מלאו את הפרטים ועורך דין שי סולטן יחזור אליכם בהקדם האפשרי.

עורך דין שי סולטן
שי סולטן | משרד עורכי דין
Shai Sultan Law office

משרד בוטיק בעל הצלחות רבות וניסיון רב שנים בתחום הליטיגציה אזרחית, מסחרית והביטוח בכל הערכאות המשפטיות. 

קטגוריות נוספות
מאמרים נוספים בנושא
עורך דין סכסוכי שכנים
תביעה נגד מכון קוסמטיקה

בשנים האחרונות התרחבו שירותי טיפולי הקוסמטיקה ומספר לא מבוטל של מכוני קוסמטיקה החלו לתת אף שירותי טיפול בתחום האסתטיקה. טיפולי קוסמטיקה החלו במתן טיפולים לעור

קרא עוד »
עורך דין תביעות ביטוח סיעודי
תביעה נגד מנתח פלסטי

תחום הניתוחים הפלסטיים הינו תחום פרוץ המגלגל כעשרות מיליוני שקלים בשנה, כאשר ע רקע הפוטנציאל הכלכלי הטמון בתחום, רופאים רבים אשר אינם מנתחים פלסטיים בהכשרתם מבצעים

קרא עוד »
נזקי גוף בבית מלון
רשלנות בניתוח

מהי רשלנות רפואית בניתוח? רשלנות בניתוח, אשר היא הסיוט של כל מנותח יכולה להיווצר בשלבים הבאים: רשלנות בניתוח טרם הניתוח, רשלנות רפואית תוך כדי הניתוח

קרא עוד »
נזקי גוף בבית מלון
עורך דין רפואי

עורך דין רפואי תביעות נגד מוסדות רפואיים, קופות חולים, בתי חולים, רופאים ומנתחים, בגין טיפול רפואי לקוי, טיפול ללא הסכמה, רשלנות באבחון ו/או בטיפול, כולל

קרא עוד »