תפריט

חוות דעת רפואית

תביעות נזיקין דנות במגוון בעיות, תאונות ופציעות שונות שנגרמו לתובע ואחד הכלים הנפוצים והיעילים ביותר להוכחת הנזקים הרפואיים שנגרמו לכם, הוא חוות דעת רפואית. מהי חוות דעת רפואית? ומדוע כל כך קשה להשיג אותה? בנושאים אלו ואחרים נעסוק בהרחבה במאמר שלפניכם

 

מהי חוות דעת רפואית?

בתי המשפט דנים במגוון מקרים ומחלוקות שונות, כשלא פעם נדרשת חוות דעת מומחה של גורם מקצועי בכדי לנתח לעומק את המקרה ולשפוך אור על מושגים שונים שאינם תמיד ברורים גם לשופטים עצמם. מלבד ניתוח המקרה והבנה מעמיקה, לחוות דעת מומחה קיימת גם השפעה מהותית על דעת השופטים והחלטתם הסופית באשר לתוצאות התביעה, כך שחשוב לפנות לגורם ממומחה שיעזור לכם לקבל חוות דעת רפואית איכותית – עו"ד שי סולטן.

תחת חוות הדעת של הגורמים המומחים השונים ניתן למצוא גם את חוות הדעת הרפואית, הצריכה להיכתב על ידי רופא מומחה (רופא הרשום ברישומי משרד הבריאות ומוכר כרופא מומחה) בתחום התביעה הנידון ולמעשה, על פי סדר הקין האזרחי, בכל תביעה העוסקת בתחום הנזיקין יש להגיש חוות דעת רפואית.

 

באילו מקרים יש להגיש חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית יכולה להיות מוגשת הן ביוזמת מי מהצדדים המידיינים והן ביוזמת בית המשפט עצמו, כשניתן להגיש אותה לפני נקיטת ההליכים המשפטיים וכן במסגרת שלב הצגת הראיות. בין המקרים השכיחים ביותר בהם מקובל ורצוי להגיש חוות דעת רפואית נמצאים:

תביעות ביטוח

פציעות, תאונות ומחלות הן לצערנו אירועים שכיחים למדי ובשל כך, אנשים רבים רוכשים פוליסות ביטוח פרטיות, במטרה למזער את ההשפעות הכלכליות של מקרים אלו. אין זה סוד כי חברות הביטוח אינן ממהרות לשלם את הפיצויים המגיעים למבוטח ובמסגרת המאמצים למקסם את סיכויי הצלחת התביעה וקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם, יש לצרף חוות דעת רפואית בהתאם.

 

תביעות נכות

תאונות, פציעות ומחלות יכולות משפיעות פעמים רבות על יכולתנו לבצע פעולות שגרתיות ויום – יומיות עד שפעמים רבות ניתן לקבל בגינן אחוזי נכות בשיעורים גבוהים וכפועל יוצא מכך, לקבל פיצויים וקצבאות חודשיות מביטוח לאומי לאחר הגשת תביעה עם עו"ד נזיקין.

 

תאונות עבודה

חוות דעת רפואית במקרה של תאונות עבודה תיכתב על ידי רופא תעסוקתי מומחה ותשמש כראיה בעל משקל מהותי בתביעות תאונות עבודה, אותן מומלץ להגיש עם עו"ד אובדן כושר עבודה, מול קרנות הפנסיה, חברות הביטוח הפרטיות וכן כנגד ביטוח לאומי.

 

רשלנות רפואית

אחד המקרים הנפוצים ביותר בהם יש להגיש חוות דעת רפואית הוא רשלנות רפואית, המתארת מקרים בהם נגרם למטופל נזק בעקבות חריגה של מי מאנשי הצוות הרפואה מנורמות הטיפול המקובלות.

 

חוות דעת רפואית לאחר תאונות דרכים

כפי שהזכרנו לעיל, בכל מקרה של תביעת נזקי גוף יש להגיש חוות דעת רפואית בהתאם, אך תביעות העוסקות בתאונות דרכים הן יוצאות דופן מהבחינה הזאת. בשל שכיחותן הרבה של תאונות הדרכים ומתוך רצון לייעל את תהליך התביעה ולהגן על הנפגעים, המחוקק קבע הסדרים ייחודיים לתביעות תאונות דרכים ובמסגרתם, לא ניתן לצרף באופן עצמאי חוות דעת רפואית, אלא בהחלטת בית המשפט ולאחר מינוי של רופא מומחה מטעמו.

 

חוות דעת רפואית – על מה חשוב להקפיד?

רופא מומחה ובעל שם

בכדי להעניק משקל מקסימלי לחוות הדעת הרפואית בהשפעתה על שיקול הדעת של בית המשפט, חשוב ומומלץ לפנות לרופא מומחה ובעל מוניטין מוכח בתחום הרפואי הנדון בכלל ובתחום כתיבת חוות דעת רפואיות בפרט.

 

ניסוח מוקפד

חוות דעת רפואית מקצועית ואיכותית צריכה לכלול התייחסות מפורטת ומוקפדת של עובדות המקרה, החומרים הרפואיים עליהם התבססה חוות הדעת וכן להציג מקורות רפואיים מהימנים ורלוונטיים לטענות. בנוסף, חוות דעת רפואית צריכה להיות מנוסחת היטב, תוך הקפדה יתירה על שילוב של מונחים משפטיים מקובלים, על מנת להציג את תמונת המצב והממצאים השונים בצורה ברורה ונהירה.

 

מהם האתגרים העומדים בפני המעוניינים לקבל חוות דעת רפואית?

לאחר שהבנו את חשיבותה של חוות דעת רפואית וכיצד היא משפיעה על סיכויי הצלחת התביעה, נראה כי כל מה שנותר לנו הוא ללכת לרופא מומחה ולבקש ממנו לכתוב עבורנו חוות דעת רפואית מתאימה. אך למעשה, מדובר בסיפור מאתגר ומורכב בהרבה יותר, שכן הביקוש עולה על ההיצע, דבר המביא לקביעת תעריף גבוה וכן לזמני המתנה מרובים.

בנוסף, במקרים של חוות דעת רפואית הנדרשת בתביעות רשלנות רפואית, קבלת חוות הדעת הופכת לקשה ומאתגרת אף יותר, שכן רופאים רבים אינם מעוניינים "לצאת כנגד" קולגה שלהם באמצעות כתיבת חוות דעת המתארת את הפעולות הרפואיות הרשלניות.

 

כמה עולה חוות דעת רפואית?

שאלת עלות חוות הדעת הרפואית תלויה במספר גורמים מרכזיים, כמו התחום הרפואי בו נדרש להציג חוות דעת רפואית והמוניטין של הרופא המומחה, אך ניתן לומר באופן כללי, כי טווח המחירים הממוצע נע לרוב בין כמה אלפי שקלים לבין עשרות אלפי שקלים.

 

האם עורך דין נזיקין יכול לסייע לנו לקבל חוות דעת רפואית?

עורך דין מומחה בתחום הנזיקין הוא הגורם המקצועי אליו עלינו לפנות בכדי לקבל הכוונה וליווי מקצועי לאורך כל תהליך התביעה ובמסגרת הכנת התיק וביסוס עילת התביעה בצורה הטובה ביותר, עורך דין נזיקין יוכל לסייע לכם גם לקבל את חוות הדעת הרפואית המתאימה והמקצועית ביותר, שתשפר את סיכויי הצלחת התביעה שלכם.

במסגרת ניסיוננו רב השנים בתחום דיני הנזיקין, למשרדנו קשרים ענפים עם רופאים מומחים ומנוסים במגוון תחומים רפואיים ונשמח להעניק גם לכם מעטפת שירותים מקיפה ונרחבת עד לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

 

שאלות ותשובות בנושא חוות דעת רפואית

חוות דעת רפואית היא חוות דעת הנכתבת על ידי רופא מומחה ויש להגיש אותה בכל תביעה העוסקת בדיני נזיקין, למעט תביעות העוסקות בתחום תאונות דרכים, אז בית המשפט יקבע כיצד ולאיזה מומחה רפואי הצדדים יכולים לפנות בכדי להציג חוות דעת רפואי. לחוות דעת רפואית קיים משקל משמעותי במכלול השיקולים המשפיעים על החלטת בית המשפט ולכן, מומלץ להציג חוות דעת רפואית מקצועית ואיכותית.

חוות דעת רפואית יש להציג כאמור בכל תביעה העוסקת בתחום הנזיקין ובין המקרים השכיחים ביותר בהם מקובל ומומלץ להגיש חוות דעת רפואית נמצאים: תביעות ביטוח כנגד חברות הביטוח הפרטיות, תביעות נכות כנגד ביטוח לאומי, תביעות תאונות עבודה ותביעות בגין נזקים שנגרמו בשל רשלנות רפואית.

הקושי להשיג חוות דעת רפואית מקצועית ואיכותית נובע בעיקר בשל הביקוש הגבוה, המשפיע על המחירים ועל הזמינות של הרופאים המומחים לכתוב חוות דעת רפואית. במקרים של חוות דעת רפואית לרשלנות רפואית, קיים קושי נוסף הבא לידי ביטוי בכך שלא מעט רופאים מעדיפים להימנע מכתיבת חוות דעת רפואית העלולה להיתפס כפנייה נגד קולגות למקצוע.

עורך דין מומחה בדיני נזיקין הוא הכתובת שלנו לכל הקשור בתביעת הנזיקין ובמסגרת תפקידו לביסוס עילת התביעה והצגת הטיעונים שלנו באופן מהימן ומשכנע, הוא יכול לקשר אותנו עם הרופאים המומחים המתאימים ביותר לכתוב עבורנו חוות דעת רפואית.

 

חוות דעת רפואית
חוות דעת רפואית
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader