תפריט

דיווח תאונת עבודה

תאונות עבודה יכולות להתרחש בכל זמן, בכל מקום ולכל אחד ואחת מאיתנו ובמקרים בהם כתוצאה מהתאונה חלה פגיעה בכושר ההשתכרות של הנפגע, הרי שניתן לתבוע מספר גופים ולקבל פיצויים בהתאם והשלב הראשון בתהליך הוא דיווח תאונת עבודה. כיצד ולמי מדווחים על תאונת עבודה? ומה עלינו לעשות ברגעים הראשונים שלאחר התאונה? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם

 

תאונות עבודה – סטטיסטיקה ומקרים שכיחים

העבודה היא המקום בו אנחנו מבלים לא מעט שעות מהיום (או הלילה בחלק מהעבודות) ובהתאם לכך, הסיכויים לתאונות, פציעות ומחלות עולות בהתאם. תאונות עבודה יכולות להתרחש בכל מקום עבודה ולכל אחד ואחת מאיתנו, כשהגדרת החוק אף מרחיבה את מקרה תאונת העבודה גם לתאונות שהתרחשו בדרך אל העבודה ו/או בחזרה ממנה ובכל מקרה בו קיים חשש וספק, מומלץ לפנות בהקדם להתייעצות ראשונית עם עו"ד מומחה – עו"ד שי סולטן.

תאונות עבודה בישראל מראות לצערנו מציאות עגומה למדי, כשמידי שנה עשרות עובדים נהרגים ומאות ואלפים נפגעים בדרגות חומרה שונות. מטבע הדברים, ענפי הבנייה והתעשייה נמצאים בראש רשימת הענפים המועדים לפורענות, אך תאונות עבודה יכולות בהחלט להתרחש גם במקומות עבודה בעלי אופי משרדי ובין המקרים השכיחים ביותר נמצאים: החלקה, נפילה מגובה, סביבת עבודה לא בטוחה (דוגמת ליקויי בנייה) ושימוש לא נכון בכלים / מכשירים המשמשים לעבודה.

 

תאונת עבודה – למי צריך לדווח?

בין אם העובד שנפגע החליט להגיש תביעת תאונת עבודה עם עו"ד נזיקין כנגד ביטוח לאומי ובין אם לאו, על המעסיק חלה חובה לדווח למפקח העבודה של משרד העבודה על התאונה. בנוסף, חלה חובת דיווח גם לגופים הבאים:

  1. המוסד לביטוח לאומי
  2. קופת חולים
  3. משטרת ישראל (במקרים של תאונות עבודה חמורות דוגמת תאונות דרכים קשות, מקרי מוות וכדומה)

 

חשוב לדעת, כי אי מסירת דיווח למשרד העבודה ו/או למשטרה בעת הצורך, מהווה עבירה פלילית, היכולה להגיע לכדי אישומים פליליים (במידה ונמצא כי תאונת העבודה התרחשה בשל עבירה על חוקי הבטיחות) וקנסות כספיים.

 

דיווח תאונות עבודה – טפסים שכדאי להכיר

במסגרת דיווח על תאונות עבודה, יש למלא מספר טפסים מרכזיים ולצרף אותם אל כתב התביעה. אי הגשת הטפסים הללו ו/או מילוי לא נכון או לא מדויק שלהם, עלול לגרום לעיכובים מיותרים בהליך התביעה ואף להביא לדחייה מוחלטת של תביעת פיצויים בגין תאונת עבודה.

בין הטפסים המרכזיים והחשובים שיש למלא במסגרת דיווח תאונת עבודה נמצאים:

 

טופס הודעה על תאונת עבודה / מחלת מקצוע

בטופס זה ימולאו פרטים מזהים אודות התובע ומקום עבודתו, תיאור פרטי הפגיעה, פרטי הטיפול הרפואי שהתקבל ועוד. במידה ואתם מיוצגים על ידי עו"ד אובדן כושר עבודה, יש לצרף אל הטופס גם ייפוי כח וויתור סודיות רפואית.

 

טופס תאונות עבודה

טופס זה מוכר גם בשם טופס מתן טיפול רפואי לנפגעי עבודה או טופס בל 250 ובאמצעותו הנפגע מבקש למעשה לקבל טיפול רפואי לאחר תאונת עבודה. בטופס זה ימולאו כל הפרטים האישיים של הנפגע וכן את פרטי המעסיק, כשאת הטופס יש להגיש אל הרופא בקופת החולים. עם הגשת הטופס, תקבלו תעודה רפואית מתאימה, המהווה אישור מחלה לנפגע עבודה.

 

תוך כמה זמן יש לדווח על תאונת עבודה?

את הדיווח על תאונת העבודה יש לבצע בסמוך ככל האפשר למועד התרחשות התאונה, הן בשל עצם העובדה כי באותו זמן מדובר באירוע טרי הצרוב היטב בזיכרוננו, באופן היכול לסייע לבחינה מדוקדקת של המקרה וביסוס תשתית ראייתית מתאימה והן בשל כך שהגשת תביעת אובדן כושר עבודה לאחר שנה ממועד התאונה, עלולה לפגוע בזכאות לקבלת דמי פגיעה, כמו גם להביא להקטנת גמלת הנכות.

 

הגשת תביעת תאונת עבודה כנגד ביטוח לאומי – כיצד מתחילים?

לאחר הדיווח לגורמים המתאימים, ניתן יהיה להגיש תביעת פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, כשאת התביעה ניתן להגיש הן כנגד חברות הביטוח הפרטיות (ככל וקיימת לכם או למעסיק פוליסה בתוקף) והן כנגד ביטוח לאומי.

הגשת תביעת תאונת עבודה כנגד ביטוח לאומי מתחילה במילוי ושליחת טופס תביעה ייעודי (באופן מקוון או פיזי), יחד עם כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. במידה והנפגע הינו שכיר, עליו להגיש את טופס התביעה אל המעסיק, שיאשר את נסיבות הפגיעה וכן יגיש פירוט של שכר העובד שנפגע במהלך שלושת החודשים שקדמו לתאונה.

ככל והתביעה תתברר כמוצדקת, הרי שתוכלו לקבל בשלב הראשון דמי פגיעה, המשולמים לפי תקרה מקסימלית של 1,241 ₪ ליום ועד לתקופה של 13 שבועות. בהמשך, ככל ונקבעו לכם אחוזי נכות בשיעורים גבוהים מטעם הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, ניתן יהיה לקבל גמלת נכות חודשית קבועה.

 

דברים עליהם חשוב להקפיד לאחר תאונת עבודה

בין אם מדובר בחברות הביטוח הפרטיות ובין אם בביטוח לאומי, אף אחד מהגופים הללו אינו ממהר לשלם את הפיצויים המגיעים לנו ולכן, חשוב לפעול בצורה המסודרת והנכונה ביותר ברגעים שלאחר תאונת העבודה, בכדי למקסם את סיכויי הצלחת התביעה שלכם:

 

תיעוד האירוע

בשלב הראשון, חשוב להקפיד על תיעוד מלא של האירוע – צילומים של זירת האירוע, הגורם שהביא להתרחשות התאונה, הקלטות, שמירת פרטי עדי ראייה ועוד.

 

שמירת מסמכים רפואיים

גם אם אתם מרגישים היטב לאחר תאונת העבודה, בכל מקרה חשוב ומומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם, היות ובלא מעט מקרים מתברר כי התרחשו פגיעות סמויות המתפרצות בתוקף לאחר זמן. עם פנייתכם לקבלת טיפול רפואי, יש לדאוג לשמירה ותיעוד של כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים.

 

חקירת תאונת עבודה

ככל ובמקום העבודה שלכם קיים ממונה על הבטיחות, הרי שעליו לבצע חקירה של תאונת העבודה ולשתף אתכם בממצאים.

 

עורך דין דיני עבודה – הכתובת שלכם למקרים של תאונות עבודה

תאונת עבודה היא אירוע פתאומי ובלתי צפוי, המותיר את העובד הנפגע חסר אונים וללא יכולת להמשיך בשגרת חייו. פנייה מוקדמת למשרד עו"ד שי סולטן תסייע לכם לצלוח היטב את התקופה המאתגרת הזאת ולקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לכם בדרך היעילה והמהירה ביותר – צרו קשר בהקדם.

 

שאלות ותשובות בנושא דיווח תאונת עבודה

עם התרחשותה של תאונת העבודה, על המעסיק חלה החובה לדווח על התאונה לגופים הבאים: המוסד לביטוח לאומי, קופת חולים ומשטרת ישראל (במקרים של תאונות עבודה חמורות דוגמת תאונות דרכים קשות, מקרי מוות וכדומה). כדאי לדעת, כי אי דיווח על תאונת עבודה מהווה עבירה פלילית, היכולה להגיע לכדי אישומים ואף קנסות כספיים.

מלבד טופס הדיווח עצמו, יש למלא עוד מספר טפסים במסגרת תהליך התביעה, כמו למשל טופס הודעה על תאונת עבודה / מחלת מקצוע וטופס תאונות עבודה, המוכר גם בשם טופס בל 250. את הטפסים הללו ניתן להגיש באופן מקוון ופיזי ויש למלא אותם בתשומת לב ובדייקנות רבה, בכדי להימנע מעיכובים מיותרים בטיפול ואף ממצבים של דחיית התביעה.

בכדי למקסם את סיכויי הצלחת התביעה שלכם, ברגעים הראשונים שלאחר התאונה כדאי להקפיד על מספר דברים, כמו תיעוד מלא ומפורט של זירת האירוע והגורמים שהביאו להתרחשות התאונה, שמירת מסמכים רפואיים וקבלת ממצאי חקירת התאונה מטעם הממונה על הבטיחות במקום עבודתכם.

תהליך תביעת תאונת עבודה מול גופים גדולים ומנוסים כמו חברות הביטוח וביטוח לאומי הוא מורכב ומאתגר ולכן, חשוב שיהיה לצידכם עו"ד דיני עבודה מקצועי ומומחה בתחום, שיכוון וילווה אתכם לאורך כל התהליך, עד לקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

 

דיווח תאונת עבודה
דיווח תאונת עבודה
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader