תפריט

הגשת תביעה קטנה

במאמר זה אסקור לכם מספר כללי אצבע להגשת תביעה קטנה, כאשר לבסוף אתן המלצה מדוע לדעתי יש להשתמש בשירותיו של עורך דין תביעות קטנות.

 

מי יכול להגיש תביעה קטנה

  1. אדם פרטי או קבוצה של אנשים יכולים להגיש תביעות כספיות עד סכום של 33,500 ₪. חברה בע"מ יכולה להיתבע בתביעות קטנות אך לא להגיש תביעה. לעומת זאת, עוסק מורשה או עוסק פטור, יכולים להגיש תביעה קטנה.
  2. אדם יחיד או קבוצה של אנשים מעל גיל 18 רשאים להגיש תביעה קטנה.
  3. כמו כן, ניתן להגיש עד 5 תביעות מדי שנה קלנדרית לכן מי שהגיש יותר מ-5 תביעות קטנות אינו יכול להגיש עוד תביעה קטנה באותה שנה קלנדרית.

 

סוגי תביעות בתביעה קטנה

לרוב בבית משפט לתביעות קטנות מוגשות תביעות צרכניות, כספיות ולשון הרע. לעיתים מוגשות גם תביעות נזיקיות. תביעת מקרקעין אינה יכולה להיות מוגשת בתביעות קטנות.חשוב לדעת כי אין אפשרות לפצל סכום תביעות בתביעות קטנות. בבתי המשפט יש מונח שנקרא סעדים.

אתה יכול לתבוע פעם אחת בגין אותה עילה ללא פיצול סעדים (בכפוף להוראות מסוימות), לכן אם סכום התביעה שלכם גדול מהסכום בבית משפט לתביעות קטנות כנראה שאתם לא צריכים להגיש את התביעה בתביעות קטנות, וזאת על מנת שלא ייגרם לכם חסרון כיס.

משך ההליך בתביעה קטנה

בהשוואה להליך משפטי בבתי המשפט השונים בארץ הליך תביעות קטנות צריך להיות מהיר יותר ויעיל יותר. לרוב בדיון אחד בבית משפט התיק מסתיים כאשר באותו דיון מתקיימת חקירה של הצדדים. במקרים חריגים יאריך בית המשפט את ההתדיינות בתביעה הקטנה למעבר מדיון אחד, וזאת בשונה מתיק המתנהל בסדר דין אזרחי רגיל בבית משפט שלום אשר שם קיימים 3 קדמי משפט טרם דיון בנוגע להגשת תצהירי עדות ראשית.

 

ייצוג עורך דין בתביעה קטנה

ייצוג על ידי עורך דין בתביעה קטנה אינו אפשרי אך בתנאים מסוימים הדבר מתאפשר. הרעיון בתביעות קטנות הוא שיהיה שוויון כוחות בין הצדדים, קרי שני הצדדים ללא השכלה משפטית.יחד עם זאת רואים אנו לאחרונה כי חברות גדולות אשר נתבעות בתביעות קטנות שולחות נציג קבוע מטעמן אשר אינו בעל תואר עורך דין אך בעל ניסיון רב בהופעה בבתי משפט ובכך לא נוצר שיווין בין הצדדים ויש חוסר איזון.

לכן חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין תביעות קטנות טרם הגשת התביעה הקטנה על מנת לקבל הכנה, ליווי ואף שעורך דין לתביעות קטנות יכין לכם את כתב תביעה ויכין אתכם לדיון. להכנה כזו יכולה להיות השפעה משמעותית ומהותית על תוצאות התיק.צרו איתנו קשר עוד היום והמומחים שלנו לתביעות קטנות ישמחו לעמוד לשירותכם: 03-9065646

  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
הגשת תביעה קטנה
                                                                                           הגשת תביעה קטנה
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader