תפריט

פריסת מס שבח

מכרתם דירה ושילמתם מס? מנגנון פריסת מס שבח עשוי לחסוך כסף רב מרשות המיסים!

מהו מס שבח?

מס שבח הוא המס שיש לשלם בגין רווח שנוצר לאדם בעת ביצוע עסקה של מכירת נכס מקרקעין בישראל כלומר גם דירת מגורים או נכס עסקי. מס השבח מוטל על (הרווח שבין מחיר המכירה למחיר הרכישה בניכוי הוצאות) שאותו מקבל המוכר בגין מכירת מקרקעין בישראל או מכירת מניות באיגוד מקרקעין.

נקודה חשובה יש לציין כי רצוי וחשוב לשמור על כל החשבוניות והאסמכתאות של ההוצאות שנעשו בעת רכישת הדירה ועד למכירתה לרבות הוצאות רכישה והשבחת הנכס הוצאות שכר טרחת עו"ד, מתווך, שיפוצים שנעשו בנכס, מס רכישה, פחת, הוצאות ריבית בגין משכנתא, פרסום ועוד.  וזאת, מאחר וכשתתבצע מכירת הנכס ויהיה לשלם בגינו מס שבח הוצאות אלו יהווה כחלק מהעלות ויקטינו את השבח.

 

מהו מנגנון פריסת מס שבח?

פריסת מס שבח הינה פעולה תכנונית, והיא באה מכח הזכות המוקנית בחוק מיסוי מקרקעין. בקשה לפריסת מס שבח מאפשרת ביצוע תכנון מס תוך, הקטנת תשלום מס השבח הנגזר על עסקה  חייבת במס.סעיף 48א(ה) לחוק מיסוי מקרקעין קובע, כי לצורך חישוב מס שבח, רשאי מוכר נכס מקרקעין לבקש פריסה על הרווח הריאלי לחלקים שנתיים שווים, לתקופה מקסימאלית של עד 4 שנות מס.

הפריסה נועדה להפחתת שיעור המס המשוקלל של הנישום, מוכר הנכס, תוך שהוא מנצל את מדרגות המס השוליות שלא נוצלו, לרבות את נקודות המס במידה ואלה לא נוצלו, פטורים וכדו'.למוכר, שהוא בן 60 ומעלה בשנת המכירה, מדרגות המס יתחילו משיעור מס  של 10% ומעלה, למוכר צעיר שיעור המס הינו החל ממדרגת מס גבוהה יותר.(אבל גם אז במידה וישנם אפשרות להפחית את המס באמצעות קיזוז הפסדים וכיוצ)'.

הבקשה לפריסת מס שבח הנעשית לאחר הדיווח על העסקה וקביעת המס מה שנקרא ״דיווח מס שבח״, באמצעות הגשת בקשה לתיקון שומה. בקשה לתיקון שומה יכולה להיות מוגשת עד 4 שנים מיום המכירה, כך שגם במקרים ובוצעה עסקת ונעשה דיווח מס שבח ושולם המס ניתן לחזור למנהל מיסי מקרקעין בבקשה לפריסת מס שבח.

בקשת פריסת מס שבח חייבת להיעשות תוך ליווי מקצועי של  מומחה מס, על מנת שזה יערוך חישוב מוקדם, יבחן את הסיכונים ואת הסיכויים בהגשת הבקשה ואת הרווח שעשוי להיות מושג כתוצאה מפריסת מס השבח.

 

קיזוז הפסדים

אפשרות נוספת להקטין את המס היא ע"י קיזוז הפסדים. אם לאותו מוכר הנכס יש הפסדים שנוצרו לו לדוגמא: משוק ההון, או הפסד עסקי בגין שנה שוטפת או מועבר משנים קודמות.רשאי המוכר לגשת לפקיד שומה במס הכנסה וע"י החתמתו על טופס 1271 א יהיה רשאי לתקן ולקזז את ההפסד עבור שנים קודמות של הפריסה וע"י כך יצליח גם להקטין את תשלום המס.

 

היכן לבצע את הפריסה?

בקשה לפריסת מס השבח תטופל תחילה במשרדי מיסוי מקרקעין הרלוונטי. יש להגיש את הפריסה על גבי הטופס המתאים.לסיום מומלץ לפניי שימוש במנגנון פריסת מס שבח להתייעץ עם עורך דין מיסוי מקרקעין, עורך דין נדל"ן שכן מדובר בנושא רחב ובעל היבטים שונים שיש לבחון, כמו הכדאיות לנישום הספציפי תקופות פריסה וכלים נוספים היכולים להביא להפחתה נוספת במס.

  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
פריסת מס שבח
פריסת מס שבח

 

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader