תפריט

ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי

דמי ביטוח לאומי שכולנו משלמים, נועדו להבטיח לנו רשת ביטחון כלכלית בעת קרות תאונות, פציעות ומחלות. במסגרת תהליך מימוש הזכויות שלנו מול ביטוח לאומי, עלינו להתייצב בפני הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, שלהחלטותיה משקל מכריע בקביעת הזכאות שלנו. מה עלינו לעשות במקרים בהם החלטת ביטוח לאומי אינה מספקת? הנה לפניכם כל המידע החשוב בנושא ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי

 

בגין אילו מקרים ניתן להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי?

ביטוח לאומי פועל במסגרת המדיניות הסוציאלית בה נוקטת מדינת ישראל, במטרה להבטיח רשת ביטחון כלכלית לזכאים. הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי אינן ניתנות באופן אוטומטי ובכדי לממש אותן, עלינו להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי עם עו"ד מומחה בתחום – עו"ד שי סולטן.

תביעה כנגד ביטוח לאומי יכולה להיות בדרישה לקבלת פיצויים חד פעמיים או קצבה חודשית קבועה ובין המקרים השכיחים ביותר בגינם ניתן להגיש תביעה נמצאים:

 

נפגעי תאונות עבודה / מחלות מקצוע

תאונות עבודה ומחלות מקצוע מתרחשות לצערנו בתדירות גבוהה למדי ולאו דווקא רק במקומות עבודה מסוכנים מטבעם כמו ענפי הבנייה והתעשייה. תאונת עבודה יכולה להתרחש גם בדרך אל העבודה ו/או בחזרה ממנה וככל והיא הביא לפגיעה בכושר ההשתכרות של הנפגע ו/או לאחוזי נכות רפואית, הרי שייתכן בהחלט וקיימת עילת תביעה כנגד ביטוח לאומי.

 

זכויות רפואיות בשל מחלות

ביטוח לאומי מכיר ברשימה נרחבת של מחלות ובעיות רפואיות שונות (דוגמת סכרת, סרטן, מחלות ריאה ועוד) המזכות באחוזי נכות רפואית קבועים ובקבלת קצבאות חודשיות בהתאם.

 

תביעת נכות כללית

נכות כללית שנגרמה בשל תאונה או מחלה ובאופן המונע מהנפגע להשתלב בשוק העבודה, עשויה לזכות את הנפגע בקצבת נכות כללית, הנעה בין כ – 2,470 ₪ לבין כ – 4,300 ₪, סכום הנגזר משיעור אחוזי הנכות ודרגת אי כושר עבודה שנקבעו.

 

תהליך הגשת תביעה מול ביטוח לאומי

על מנת לממש את הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי, יש להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי בהתאם, תביעה אותה מומלץ להגיש עם עו"ד נזיקין מומחה בתחום. תהליך הגשת תביעה כנגד ביטוח לאומי כרוך במספר שלבים מרכזיים:

 

הגשת התביעה

לאחר שבדקתם את מידת זכאותכם והחלטתם להגיש תביעה כנגד ביטוח לאומי למימוש הזכויות המגיעות לכם, השלב הראשון בתהליך יהיה מילוי טופס התביעה המתאים, בו תצטרכו למלא פרטים אישיים, לתאר בפירוט את נסיבות המקרה לחתום על וויתור סודיות רפואית ולצרף את כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים.

 

זימון לוועדה רפואית

לאחר בחינה ראשונית של המקרה שלכם, תקבלו זימון לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, וועדה המורכבת ממזכיר הוועדה ורופא מומחה בתחום התביעה נדון, שיבדוק ויבחן את טענותיכם ומצבכם הרפואי.

 

קבלת הודעה

בסיום התהליך תקבלו הודעה בדואר על החלטת פקיד התביעות, בצירוף דו"ח הוועדה הרפואית. ככל ונקבעו לכם שיעורי נכות ודרגת אי שוכר עבודה בשיעורים המזכים בקצבה חודשית, הרי שתקבלו את הקצבה המגיעה לכם ישירות אל חשבון הבנק שלכם ב – 28 לחודש ולאחר 90 ימים ממועד קבלת ההחלטה בעניינכם.

 

תפקידה של הוועדה הרפואית בביטוח לאומי

לאחר שראינו את שלבי הליך התביעה מול ביטוח לאומי, ניתן להבין את מידת החשיבות של הוועדה הרפואית בביטוח לאומי, הקובעת הלכה למעשה את מידת הזכאות שלנו לקבלת פיצויים וקצבאות מביטוח לאומי, כשהבדלים של אחוזים בודדים יכולים להשפיע על סך הקצבה שנקבל ואף על עצם הזכאות שלנו לקבלת קצבה.

 

האם ניתן להגיש ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי?

החלטות הוועדה מתקבלות לאחר עיון בתיק הרפואי שלכם, במסמכים הרפואיים שצירפתם ובהתאם לרשימת מחלות ואבחנות רפואיות של ביטוח לאומי ויחד עם זאת, עדיין קיימת האפשרות לערער על אחוזי הנכות ו/או דרגת אי כושר העבודה שנקבעו לכם.

על פי חוק הביטוח הלאומי, ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי יתאפשר כל עוד נקבעו לכם אחוזי נכות רפואית נמוכים מ – 80%, אך פסיקת בית המשפט מראה כי גם במקרים בהם נקבעו שיעורי אחוזי נכות גבוהים יותר, עדיין ניתן יהיה להגיש ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי.

 

כיצד מגישים ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי?

ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי מוגש בהתאם לסוג הוועדה הרפואית שדנה בעניינכם (נכות כללית, נכות מעבודה, פטור ממס הכנסה ועוד), כשמי שמוסמך לדון בערעור שהוגש היא הוועדה הרפואית לעררים. ועדה זו מורכבת ממספר מצומצם של רופאים (2 עד 3) ובסמכותה לשנות את אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו לכם. כדאי לדעת, כי הועדה יכולה לשנות את אחוזי הנכות גם לרעתכם, כלומר, לקבוע אחוזי נכות נמוכים יותר.

את הערעור יש להגיש תוך 60 ימים (ערעורים שהוגשו בפרק זמן של 90 ימים אמנם לא יידחו, אך תמיד עדיף להגיש במסגרת הזמנים הרשמית שקבועה בחוק), כשתהליך הגשת ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי מתחיל בהגשת טופס ערעור ייעודי (טופס 7801), בו תידרשו לפרט את כלל הנימוקים הנוגעים לבקשתכם לשינוי אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו לכם.

הדיון בערעור שהגשתם יכול להתבצע בנוכחותכם ובעת הצורך, ניתן להגיע עם עו"ד אובדן כושר עבודה המתמחה בתביעות ביטוח לאומי, בכדי שייצג אתכם וידבר בשמכם. לעיתים, מגיש הערעור יתבקש לבצע מספר בדיקות גופניות ולהדגים כיצד הוא מבצע פעולות יום – יומיות שגרתיות, כמו לבישת בגדים, מעבר בין מצבי ישיבה / עמידה ועוד ובסופו של תהליך, תתקבל החלטת הוועדה שתישלח לביתכם תוך פרק זמן של כחודש.

 

הגשת ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי עם עורך דין מקצועי

חשוב להבין כי ערעור הוא הזדמנות שנייה שניתנה לנו בכדי לתקן את החלטת הוועדה ולהביא לכך שנקבל את מלוא הזכויות המגיעות לנו ולכן, חשוב להיערך בהתאם ולהיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום, שימצא את הנקודות החשובות שיש להאיר ולהציג מחדש, בכדי שטענותיכם יתקבלו ואם גם אתם לא מרוצים מהחלטת הוועדה הרפואית, זה הזמן ליצור קשר ולפנות לשירותיו של משרד עו"ד שי סולטן.

 

שאלות ותשובות בנושא ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי

במסגרת מימוש הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי, עלינו להגיש תביעה בהתאם וככל ומדובר בזכויות רפואיות, הרי שפעמים רבות התובע יתבקש להתייצב בפני ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, בכדי לבחון את מצבו הרפואי ומידת ההשפעה על תפקודו היום – יומי. בסופו של דבר, הוועדה קובעת את אחוזי הנכות ודרגת אי כושר העבודה, פרמטרים בעלי השפעה מכריעה על הזכאות בכלל וגובה הקצבה בפרט שהתובע יוכל לקבל.

על פי חוק הביטוח הלאומי, ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי יתאפשר כל עוד נקבעו לכם אחוזי נכות רפואית נמוכים מ – 80%, אך פעמים רבות ניתן לערער על גם אחוזי נכות גבוהים יותר. את הערעור מומלץ להגיש תוך 60 ימים ממועד קבלת ההחלטה בעניינכם, כשהדיון בערעור יתבצע בפני ועדת העררים המורכבת ממספר מצומצם של רופאים. 

תהליך הגשת ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי מתחיל בהגשת טופס ערעור ייעודי (טופס 7801), בו תידרשו למלא פרטים אישיים ואת הנימוקים לערעור. לאחר מכן יתקיים הדיון עצמו, במהלכו ייתכן ותידרשו לעבור בדיקות רפואיות נוספות ולהדגים ביצוע פעולות יום – יומיות.

ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי הוא הזדמנות שנייה לקבל את הזכויות המגיעות לכם ולפיכך, חשוב להיערך לכך בצורה הטובה ביותר ולהיעזר בשירותיו של עו"ד ביטוח לאומי מומחה, שיבחן את התיק ואת הנקודות הרלוונטיות אותן כדאי להבליט בכדי למקסם את סיכויי הצלחת הערעור שלכם.

 

ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי
ערעור על ועדות רפואיות ביטוח לאומי
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader