תפריט

תקנה 15 ביטוח לאומי

תאונות, פציעות ומחלות במהלך העבודה וכתוצאה ממנה, הפכו בשנים האחרונות לתופעה נפוצה של ממש, אשר מלבד השלכותיה הבריאותיות–פיזיות, היא משפיעה גם על מצבו הכלכלי של העובד ובני משפחתו. במסגרת תהליך מימוש הזכויות הרפואיות של נפגעי עבודה, ישנם לא מעט מושגים ומונחים שכדאי להכיר . אחד מהם הוא תקנה 15 ביטוח לאומי

 

נפגעי עבודה ומימוש זכויות רפואיות מול ביטוח לאומי

במסגרת שעות העבודה הממושכות שכולנו עובדים, אך טבעי הדבר שתאונות, פציעות ומחלות עלולות להתרחש לכל אחד ואחת מאיתנו במהלך העבודה וכתוצאה ממנה, כאשר הגדרות הביטוח הלאומי אף מרחיבות את הגדרת נפגעי תאונות עבודה גם למקרים בהם הפגיעה התרחשה בדרך אל העבודה ו/או בחזרה ממנה.

מעבר להשלכות הבריאותיות – פיזיות שיש לפגיעה על שגרת חייו של העובד, הרי שפגיעה זו עלולה לעיתים לפגוע גם בכושר ההשתכרות שלו ואף למנוע ממנוע לעסוק באותה עבודה בה עסק עד כה, באופן הפוגע בצורה מהותית במצבו הכלכלי של העובד ובני משפחתו. במקרים כאלו, עומדת לנפגעים הזכות לממש את זכויותיהם הרפואיות בדרכים העיקריות הבאות:

 

המוסד לביטוח לאומי

תמורת דמי הביטוח החודשיים שכל אזרח ישראלי עובד מעל גיל 18 משלם, המוסד לביטוח לאומי מעניק רשת ביטחון כלכלית לעובדים אשר נפגעו בעבודתם וזאת באמצעות דמי פגיעה וקצבאות חודשיות קבועות.

 

חברות הביטוח הפרטיות

עובדים המעוניינים לדאוג לעצמם לשכבת הגנה נרחבת ומותאמת יותר לצרכים האישיים שלהם, רוכשים פוליסות ביטוח פרטיות, המקנות להם רכיבים ביטוחיים שונים ונרחבים, לרבות פיצויים מוגדלים במקרה של תאונת עבודה.

 

מהי דרגת נכות רפואית?

אחד הגורמים המשפיעים על סך הקצבאות שניתן לקבל מביטוח לאומי הוא אחוזי הנכות הרפואית שנקבעים לעובד שנפגע. אחוזי הנכות הרפואית נקבעים על ידי הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, כאשר החלטת הוועדה ניתנת על ידי הרופא המומחה מטעם ביטוח לאומי. עם קבלת הזימון לוועדה הרפואית, הרופא יעיין בתיק הרפואי שלכם ובכלל המסמכים הרפואיים הנלווים שצירפתם, יזמן אתכם לחדר הוועדה, ישראל מספר שאלות ואף יוכל לבצע מספר בדיקות ולהפנות אתכם לרופא מומחה להמשך התהליך.

הרופא המומחה יקבע את אחוזי הנכות הרפואית בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי, המגדירות כל מחלה ופגיעה ואת אחוזי הנכות הרפואית המתאימים לה, כאשר בסמכותו לקבוע האם מדובר בנכות זמנית, לתקופה של עד 185 ימים או בנכות קבועה. ככלל, כדי לקבל מענק או קצבה חודשית, נדרשים לפחות 9% נכות רפואית.

 

תקנה 15 ביטוח לאומי

תקנה 15 ביטוח לאומי היא תקנה שנועדה להגדיל את דרגת הנכות לעובד שנפגע, במידה והוא אינו יכול לחזור לעסוק בעבודתו שעבד בה לפני הפגיעה. על פי תקנה 15 ביטוח לאומי, ככל והפגיעה גרמה לירידה קבועה בשיעור של למעלה מ – 20% מהכנסותיו של העובד, הוועדה הרפואית יכולה להחליט על הגדלת דרגת הנכות בשיעור של עד מחצית מדרגת הנכות שנקבעה. כך לדוגמה, אם לעובד נקבעה דרגת נכות קבועה בשיעור של 30%, הוועדה הרפואית יכולה להגדיל את דרגת הנכות שנקבעה עד לסך 45%.

 

מה הרעיון העומד מאחורי תקנה 15 ביטוח לאומי?

תקנה 15 ביטוח לאומי נועדה בסופו של דבר להיטיב עם הנפגע, כאשר הרעיון העומד מאחורי התקנה הוא הרצון להתחשב במצבו של הנפגע, מעבר לחישוב הקר של אחוזי הנכות הרפואית "על פי הספר" ובעיקר בכל הקשור להשפעת הפגיעה על יכולתו להמשיך ולעבוד באותה עבודה בה עסק לפני הפגיעה. היגיון זה מקבל משנה חשיבות כאשר מדובר במקרים בהם מעבר לעבודה אחרת כתוצאה מהפגיעה יגרור פגיעה ברמת ההכנסה וכן מקרים של עובדים מבוגרים, אשר מטבע הדברים מתקשים יותר למצוא עבודה חדשה.

 

מהי ועדת רשות?

מי שמקבל את ההחלטה על הגדלת דרגת הנכות הרפואית במסגרת תקנה 15 ביטוח לאומי היא הוועדה הרפואית כאמור, אך באפשרותה להתייעץ עם ועדת רשות, בכדי לגבש מסקנה סופית. ועדת הרשות מורכבת מפקיד תביעות, רופא מומחה ועובד שיקום ובמסגרת סמכויותיה, היא רשאית לחקור את הנפגע במטרה להגיע לחוות דעת נכונה ומדויקת ככל האפשר.

 

חשיבות תקנה 15 ביטוח לאומי

כפי שניתן להבין, שיעור אחוזי הנכות מהווה מרכיב עיקרי בזכאותכם לקבלת פיצויים בגין פגיעת עבודה ולכן, לכל אחוז נכות שנקבע עבורכם יש השפעה גדולה על זכויותיכם בביטוח לאומי וסך הפיצויים והקצבאות שתוכלו לקבל. על כן, חשוב להיערך בהתאם אל הוועדה הרפואית ולדעת להשתמש בחכמה ולהפעיל במידת הצורך את תקנה 15 ביטוח לאומי.

 

כך תכינו את עצמכם לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי

לא מעט אנשים נוטים לייחס חשיבות מועטה להיערכות והכנה מוקדמת לקראת הביקור בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, אך למעשה, היערכות ראויה והכנה מוקדמת, מהווים פעמים רבות את נקודת ההבדל בין החלטות משביעות רצון של הוועדה לבין דחיית הבקשה שלכם וקביעת שיעור אחוזי נכות נמוכים מהמצופה.

היערכות מיטבית לקראת הוועדה הרפואית מתחילה בתיעוד האירוע, הכולל תמונות, צילומים, עדים פוטנציאליים ועוד, כמו גם שמירת כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לאירוע הפגיעה. בנוסף, מומלץ להיעזר בהקדם בשירותיו של משרד עורכי דין מקצועי ובעל וותק של מספר שנים בתחום מימוש הזכויות הרפואיות מול ביטוח לאומי. במסגרת ניסיוננו רב השנים בתחום והמוניטין המוכח שצברנו, משרד עו"ד שי סולטן ישמח להעניק לכם את השירות המיטבי להשגת התוצאות הטובות ביותר למקרה שלכם.

 

איך ניתן לחשב את אחוזי הנכות המגיעים לנו?

תהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלנו מול ביטוח לאומי יכול להיות מסורבל ומתיש למדי ולפיכך, מומלץ לבחון מראש מהם אחוזי הנכות הרפואית המגיעים לנו. הדרך הפשוטה ביותר היא באמצעות סימולטורים ומחשבונים מקוונים והדרך המומלצת ביותר להגיע לתוצאות מדויקות, היא באמצעות סיוע וליווי של עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום.

תאונות, פציעות ומחלות הנגרמות לנו במהלך העבודה וכתוצאה ממנה, עלולות להשפיע עלינו הן מבחינת המצב הבריאותי והן מבחינת המצב הכלכלי. במקרים כאלו, ניתן יהיה לממש את הזכויות הרפואיות שלנו מול שני גופים עיקריים: המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח הפרטיות (במידה ורכשנו ביטוח בריאות באופן פרטי).

אחד הגורמים המהותיים המשפיעים על שיעור הזכאות לקבלת פיצויים ו/או קצבאות חודשיות של נפגעי עבודה הוא אחוז הנכות שנקבעה לעובד במסגרת הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לספר חוקים ותקנות של ביטוח לאומי, כאשר תקנה 15 ביטוח לאומי נועדה להגדיל את דרגת הנכות לעובד שנפגע, במידה והוא אינו יכול לחזור לעסוק בעבודתו שעבד בה לפני הפגיעה.

על פי תקנה 15 ביטוח לאומי, ככל והפגיעה גרמה לירידה קבועה בשיעור של למעלה מ – 20% מהכנסותיו של העובד, הוועדה הרפואית יכולה להחליט על הגדלת דרגת הנכות בשיעור של עד מחצית מדרגת הנכות שנקבעה. כך לדוגמה, אם לעובד נקבעה דרגת נכות קבועה בשיעור של 30%, הוועדה הרפואית יכולה להגדיל את דרגת הנכות שנקבעה עד לסך 45%.

מבין מגוון הדרכים והאפשרויות הקיימות לחישוב אחוזי הנכות המגיעים לנו בגין תאונת עבודה, הדרך המומלצת והבטוחה ביותר לחישוב אחוזי הנכות המגיעים לעובש נפגע היא בעזרת עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום, המכיר היטב את סוגי הפציעות השונות ואחוזי הנכות שניתן להוציא בגינן.

תקנה 15 ביטוח לאומי
תקנה 15 ביטוח לאומי
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader