תפריט

סכסוכי שכנים על תמ"א 38

סכסוך על תמ"א 38?

סכסוכים בעניין תמ"א יכולים להיות בין השכנים, בין השכנים לקבלן או בין השכנים ליזם פרויקט התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38. המחוקק הסמיך את המפקח על המקרקעין לאשר ולכפות על דיירי המיעוט מימוש פרויקט תמ"א 38 ולחילופין הכרעה בין היזם או הקבלן לדיירים.

בס"ד

עורך דין שי סולטן

האיש שלכם בתחום הנזיקין

 

מדוע יש צורך בהסכמת דיירים?

מדוע יש דיירים שמסרבים לפרויקט תמ"א 38 ומדוע צריך הסכמת דיירים? חוק המקרקעין קובע כי סף ההסכמה הנדרשת לצורך הוצאה לפועל של פרויקט תמ”א מסוג חיזוק עומד על הסכמה של  66% מבעלי הדירות בבניין אשר 4/5 מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם והסכמה של 80% מבעלי הדירות בבניין אשר 4/5 מהרכוש המשותף צמוד לדירותיהם בפרויקט תמ”א מסוג הריסה ובנייה.

ישנם בעלי דירות שמתנגדים לפרויקט בשל נכות או מגבלה אחרת שאינה מאפשרת להם לפנות את דירתם בפרויקט תמ”א הריסה ובנייה או קושי בריאותי להתגורר בדירה במהלך העבודות בפרויקט תמ”א חיזוק.  מכאן נובע כי בהיעדר הרוב הדרוש בחוק, קידום הפרויקט הוא בלתי אפשרי מלכתחילה אלא אם תוגש תביעה למפקחת אל הבתים המשותפים שמוסמכת לאשר או לדחות התנגדות זו.

הסכמת הדיירים אם כן, הנה חלק בלתי נפרד ומשמעותי בתהליך.

 

סמכויות המפקח על המקרקעין

המפקח על המקרקעין דן בסכסוכים הקשורים לבתים הרשומים בפנקס הבתים המשותפים, כגון:

  1. השתתפות בעלי דירות בהוצאות הדרושות לאחזקת הרכוש המשותף, ניהולו והבטחת השירותים לפי דין או נוהג.
  2. סכסוכים בין בעלי דירות לפי תקנון המצוי שבתוספת לחוק המקרקעין.
  3. סכסוכים בנוגע לחיזוק הבית המשותף בפני רעידות עפ"י תמ"א 38, (במקרה של דייר סרבן עומדת לדיירי הבית המשותף האפשרות להגיש תביעה למפקח על בתים משותפים).
  4. סכסוכים בין בעלי דירות לפי התקנון המוסכם של הבית המשותף.
  5. סכסוכים בין בעלי דירות בקשר להרחבת דירה.
  6. סכסוך שכנים בקשר למתקנים משותפים אחרים לרבות מעלית, כבלים וצלחות לווין.

 

יובהר, כי המפקח רשאי לדון בסכסוכים אך ורק על סמך תביעה שהוגשה אליו כדין ולאחר תשלום האגרה שנקבעה בתקנות בתי המשפט (אגרות), התשס"ז-2007, ואין הוא רשאי לתת ייעוץ משפטי או לשמוע טענות שלא במסגרת דיון המתנהל לפניו כדין.

במקרה שבו דיירי הרוב בבית המשותף נתקלים בסירוב של אחד הדיירים לביצוע פרויקט מסוג תמ"א 38, מומלץ לפנות לעו"ד סכסוכי שכנים תמ"א 38, על מנת לנסות ולהגיע לפתרון של שכנות טובה ופתרון מקצועי.

  • משרד עו"ד שי סולטן מתמחה במשפט מסחרי, מקרקעין ובדיני ביטוח ונזיקין.
  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.
סכסוכי שכנים על תמ_א 38
סכסוכי שכנים על תמ_א 38
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader