תפריט

ועדת תביעות ביטוח לאומי

כחלק מהמדיניות הסוציאלית בה מדינת ישראל נוקטת, המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי על כל נושא מימוש הזכויות החברתיות והסוציאליות בישראל ובכדי לממש את הזכויות המגיעות לנו, עלינו להגיש תביעה בהתאם. בלא מעט מקרים, החלטות המוסד לביטוח לאומי אינן עולות בקנה אחד עם ציפיותינו ובמקרים כאלו, כדאי להכיר את ועדת תביעות ביטוח לאומי

 

חוק הביטוח הלאומי

אחת הדרכים המרכזיות בהן המדיניות הסוציאלית בה נוקטת מדינת ישראל בה לידי ביטוי, היא באמצעות פעילות המוסד לביטוח לאומי, הגוף האחראי על סיוע כלכלי וסוציאלי לאזרחי המדינה, שנקלעו למצבים בריאותיים ו/או כלכליים מורכבים ובכדי להבין מהן הזכויות המגיעות לכם ומה מסגרת הפיצויים שייתכן ומגיעים לכם מביטוח לאומי, כדאי להתייעץ עם עו"ד מומחה – עו"ד שי סולטן.

פעילות המוסד לביטוח לאומי מעוגנת בחוק הביטוח הלאומי (על פיו כל אזרח ישראלי מגיל 18 מחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי בהתאם לגובה הכנסותיו) ומבטיחה פיצויים חד פעמיים וכן קצבאות חודשיות קבועות לזכאים.

 

כיצד ניתן לממש את הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי?

במציאות אידיאלית, היינו צריכים לקבל את הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי באופן אוטומטי וללא בירוקרטיה מיותרת, אך בפועל, מימוש הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי נעשה באמצעות הגשת תביעה, אותה מומלץ להגיש עם עו"ד נזיקין מומחה בתביעות ביטוח לאומי.

לאחר הגשת התביעה, תקבלו זימון להתייצב בפני הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, במטרה לעמוד על מהות הפגיעה שנגרמה לכם ולקבוע את אחוזי הנכות הרלוונטיים, להם קיים משקל רב משמעות בקביעת סך הפיצויים שניתן לקבל.

 

הענפים העיקריים בגינם ניתן לקבל פיצויים מביטוח לאומי

במסגרת הכיסויים הביטוחיים שביטוח לאומי מעניק בעת קרות אירוע ביטוחי, ניתן למצוא מספר ענפים עיקריים:

 

תאונות עבודה

תאונות עבודה הן לצערנו מציאות שכיחה למדי, בעיקר בענפים מועדים לפורענות, כמו ענפי הבנייה והתעשייה, אך גם במקומות הנחשבים ל"בטוחים" יותר, כמו סביבת עבודה משרדית. תאונות עבודה עלולות להסתיים בפציעות משמעותיות וככל והן הביאו לפגיעה בכושר ההשתכרות, הרי שניתן להיעזר בשירותיו של עו"ד אובדן כושר עבודה ולהגיש תביעה לביטוח לאומי בהתאם.

 

נכות כללית

פציעות, תאונות ומחלות עלולים להגיע לכדי פגיעה ביכולות שלנו לבצע פעולות שגרתיות ויום – יומיות ובמקרים כאלו, ניתן יהיה לפנות לביטוח לאומי ולקבל קצבת נכות בהתאם לשיעורי הנכות שנקבעו על ידי הוועדה הרפואית (השיעורים המינימליים הם לפחות 60% נכות רפואית ופגיעה של לפחות 50% בכושר ההשתכרות).

 

ועדת תביעות בביטוח לאומי

אם לא די בתהליך התביעה הבירוקרטי למימוש הזכויות המגיעות לנו מביטוח לאומי, הרי שבלא מעט מקרים, החלטות הביטוח הלאומי אינן עולות בקנה אחד עם הציפיות שלנו ובאות לידי ביטוי באמצעות תשלום פיצויים מופחתים ואף דחייה מוחלטת של התביעה.

במקרים מסוימים בהם תביעתכם לקבלת קצבה נדחתה, ניתן יהיה לפנות אל ועדת תביעות בביטוח לאומי בכדי לבחון מחדש את החלטת ביטוח לאומי במקרה שלכם. פנייה אל ועדת תביעות בביטוח לאומי יכולה להוות חלופה להגשת ערעור לבית הדין האזורי לעבודה, כשהוועדה מורכבת מ – 3 אנשי ציבור שמתכנסים פעם בחודש וללא נוכחותם של התובע ו/או של פקיד התביעות.

 

באילו החלטות לא ניתן לפנות אל ועדת תביעות בביטוח לאומי?

ועדת תביעות בביטוח לאומי אינה מוסמכת לשנות את החלטת פקיד התביעות, כשתפקידה הוא רק להמליץ לו על שקילת ההחלטה מחדש. בין הנושאים המרכזיים בהם אין לוועדה סמכות לדון נמצאים:

 

פיצויים הקשורים במזונות

במקרים בהם החייב לא משלם את דמי מזונות שנקבעו לו, ניתן יהיה לפנות לביטוח לאומי לקבלת דמי מזונות, שייבחנו על פי מבחן הכנסות.

 

החלטות בנושאי אי כושר עבודה

אחד הגורמים המשפיעים על הזכאות לקבלת קצבת נכות הוא דרגת אי כושר עבודה, כשהדרגה המינימלית המזכה בקבלת גמלה היא 60%.

 

הערכות תלות לגמלת סיעוד

מבוגרים שהגיעו לגיל פרישה, עשויים במקרים מסוימים להיות זכאים לקבלת גמלת סיעוד, כשבחינת יכולת התפקוד שלהם מהווה את עיקר תנאי הזכאות.

 

תהליך הפנייה אל ועדת תביעות בביטוח לאומי

את בקשת הדיון בוועדת התביעות יש להגיד עד 6 חודשים מיום דחיית תביעת הקצבה, כשתהליך הפנייה מורכב ממספר שלבים עיקריים:

 

הגשת טופס פנייה לוועדת התביעות

את טופס הפנייה ניתן להוריד מאתר ביטוח לאומי או לקבל אותו באחד מסניפי ביטוח לאומי ובו נדרש למלא פרטים אישיים ואת פירוט הנסיבות להגשת הערעור ולצרף את מכתב החלטת פקיד התביעות.

 

דיון הוועדה

ועדת תביעות בביטוח לאומי מתכנסת אחת לחודש כאמור ובסניפים הממוקמים בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע. הדיון נערך בהשתתפות חברי הוועדה בלבד והוא מבוסס על המסמכים שהוצגו לוועדה.

 

החלטות הוועדה

מהלך הדיון והחלטות הוועדה מסתכמות בפרוטוקול הוועדה, שיועבר אל פקיד התביעות בביטוח לאומי בצירוף המלצות הוועדה. ככל ופקיד התביעות החליט שלא להיענות להמלצות הוועדה, הרי שעליו לנמק את החלטתו ובסופו של דבר, לשלוח מכתב תשובה למבוטח.

 

עורך דין ביטוח לאומי – כך תוכלו להיות בטוחים שהערעור שלכם יתקבל

תהליך התביעה למימוש הזכויות שלנו מול ביטוח לאומי הוא תהליך מורכב לכשעצמו וכשהוא לא מסתיים בתוצאות אליהן אנחנו מצפים, יש לנו הזדמנות נוספת לתקן את ההחלטה באמצעות ועדת תביעות בביטוח לאומי ולכן, עלינו להגיע ולהיערך אל הוועדה בצורה המסודרת והאפקטיבית ביותר.

משרד עורכי דין שי סולטן מתמחה מזה שנים רבות בתביעות ביטוח לאומי, לרבות הגשת ערעורים בפני ועדת תביעות בביטוח לאומי. לאור המוניטין המוצלח שצברנו בתחום, נשמח להעניק גם לכם מעטפת שירותים משפטיים שיסייעו לכם לבסס את טענותיכם ולמקסם את סיכויי הצלחת הפנייה אל הוועדה. צרו עימנו קשר.

 

שאלות ותשובות בנושא ועדת תביעות ביטוח לאומי

במסגרת דמי ביטוח לאומי שאנחנו משלמים מידי חודש, מגיעות לנו מגוון זכויות כלכליות וסוציאליות (כמו לדוגמה במקרים של נכות כללית ואובדן כושר עבודה), אותן ניתן לממש באמצעות הגשת תביעה. ככל ותוצאות התביעה אינן מספקות, ניתן להגיש פניה אל ועדת תביעות בביטוח לאומי, שתבחן את המסמכים וההחלטות שתקבלו ותגיש את המלצותיה לפקיד התביעות לבחינה חוזרת של ההחלטה.

ועדת תביעות בביטוח לאומי מוסמכת להמליץ על בחינה חוזרת של החלטת פקיד התביעות ואין בסמכותה לשנות את החלטתו. כמו כן, ישנם מספר תחומים בהם ועדת תביעות בביטוח לאומי אינה מוסמכת לדון, כמו פיצויים הקשורים במזונות, החלטות בנושאי אי כושר עבודה, הערכות תלות לגמלת סיעוד ועוד.

את בקשת הדיון בוועדת התביעות יש להגיד עד 6 חודשים מיום החלטת פקיד התביעות, כשתהליך ההגשה מתחיל בהגשת טופס פנייה ייעודי בצירוף החלטת פקיד התביעות, נמשך בדיון של הוועדה (בנוכחותם של חברי הוועדה בלבד) ומסתיים בהחלטת הוועדה ושליחת מכתב תשובה למבוטח בנוגע להחלטת פקיד התביעות (ככל וסירב להיענות לבחינה חוזרת של המקרה, עליו לנמק זאת).

התנהלות התביעה ומימוש הזכויות המגיעות לנו מול ביטוח לאומי זה סיפור מאתגר בפני עצמו וכשניתנת לנו ההזדמנות לערער על ההחלטה, כדאי שנערך לכך בצורה אופטימלית ובאמצעות שירותיו המשפטיים של עורך דין ביטוח לאומי, המכיר היטב את הדרכים הטובות ביותר להתנהל מול ביטוח לאומי, תוכלו למקסם את סיכויי הצלחת הפנייה שלכם.

 

ועדת תביעות ביטוח לאומי
ועדת תביעות ביטוח לאומי
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader