תפריט

הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים

המגורים בבתים משותפים מלווים באתגרים הנובעים מהצורך לחלוק תשתיות, שטחים משותפים ומתקנים עם דיירים נוספים. המגורים בבית משותף עלולים להציף סכסוכים ומחלוקות בכל הנוגע לאופן השימוש ברכוש המשותף כמו גם, לאופן הטיפול במפגעים הגורמים לפגיעה ברכושם או באיכות חייהם של הדיירים בבית. על הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים במאמר שלפניכם.

מה נכלל ברכוש המשותף

כאשר באים לדון בנושא של הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים יש תחילה להגדיר מהו הרכוש המשותף. הרכוש המשותף כולל את חדרי מדרגות, מעליות מחסנים משותפים, חניות וגג הבניין במידה והם לא מוצמדים לדירות מסוימות. 

לכל דייר בבית משותף יש חלק בלתי מסוים כלומר, שאינו ניתן להגדירו באחוזים או בשטח ברכוש המשותף, והוא רשאי לעשות בו שימוש סביר ורגיל. עם זאת אף דייר אינו רשאי לנכס לעצמו חלקים מוגדרים מהרכוש המשותף ולעשות בהם שימוש לעצמו באופן המונע מאחרים לעשות בו שימוש.

האספה הכללית של דיירי הבית המשותף היא שאמונה על קבלת החלטות בכל הנוגע לשטחים המשותפים כאשר הנציגות של הבית המשותף היא הגורם שמוציא לפועל את ההחלטות של האספה הכללית והיא שנושאת באחריות לאחזקה של הרכוש המשותף.

מי הם הדיירים

טרם שבוחנים מה הן הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים יש לקבוע מי הם הדיירים עליהם חלות החובות השונות והם אלו שנהנים מהזכויות. דירה בבניין משותף עשויה לשמש את בעלי הדירה או דיירים הדרים בה ברשות בעלי הבית בין אם בשכירות או בלעדיה. לרוב כאשר מדובר בזכויות ובחובות של דיירי בתים משותפים הכוונה היא לזכויות ולחובות של בעלי הדירות בבניין. 

הדיירים שאינם בעלי הבית יכולים לקבל מבעלי הנכס ייפוי כוח המאפשר להם להצביע באסיפת דיירים ולהיבחר לנציגות הבית. זכויותיהם של דיירים אשר חיים בבניין למשך תקופה ארוכה דומות לאלה של הדרים בדירות שנמצאות בבעלותם.

הזכויות של דיירי בתים משותפים

לכל דייר, בין אם הוא בעל דירה או מיופה כוח מטעמו, הזכות להצביע באספה המשותפת של דיירי הבית המשותף. אסיפת הדיירים היא המעמד בו ניתן לקבל החלטות שונות המשפיעות על הניהול השוטף של הנושאים המשותפים. כאשר דיון בנושא ספציפי מוצה ההחלטה מתקבלת בהצבעה כאשר לכל דירה יש קול אחד בהצבעה. מבחינת הזכויות של דיירי בתים משותפים לכל דייר הזכות להציג את עצמו כמועמד להיבחר לוועד הבית. 

 

הזכות לדרוש תיקונים בדירה אחרת

במקרה בו ליקוי בדירה אחת משפיע על איכות החיים או ערכה של דירה אחרת עומדת הזכות לדייר שניזוק כתוצאה מליקוי בדירה אחרת לדרוש תיקון ליקויים בהתאם לחוק המקרקעין. הדבר נפוץ בבעיות של צנרת כאשר פיצוץ או דליפה בדירה אחת משפיע על הדירה שמתחת. חובתו של בעל הדירה בה יש ליקוי לתקן את הליקוי ובמידה וזה אינו עושה זאת ניתן להגיש תביעה כנגדו למפקח על הבתים המשותפים.

חשוב לדעת כי הגג של הקומה העליונה באחריות כלל הדיירים ולא רק של הדיירים בקומה העליונה. לדיירים בבית משותף הזכות גם לדרוש מוועד הבית לדאוג לתיקון ליקויים באזורים המשותפים במידה ואלו משפיעים על דירתם. 

הזכות לשקט

התקנות למניעת רעש אוסרות על הקמת רעש באזורי מגורים בשעות הלילה החל מ23:00 ועד 07:00 בבוקר וכן בשעות הצהריים בין השעות 14:00 ל-16:00. רעש יכול לפגוע קשות באיכות החיים של דיירים בבתים משותפים וניתן להזמין משטרה כאשר הרעש חורג מרמת הרעש שנקבעה בתקנות. מלבד זאת ניתן להגיש קובלנה פלילית ולבקש צו מניעה או להגיש כנגד המרעיש הסדרתי תביעת נזיקין אזרחית.

הזכות לשימוש סביר ברכוש המשותף

בהתאם לדין ולפסיקה, כל דייר בבית משותף זכאי לבצע שימוש סביר ברכוש המשותף גם ללא קבלת אישור מראש מהדיירים האחרים. השימוש הסביר הינו בהתאם לייעוד של אותו חלק ברכוש. המשתמש ברכוש המשותף נדרש לשמור עליו ולדואג להחזרתו למצב טרם השימוש על מנת שלא להפריע ולפגוע בשאר הדיירים.

החובה לשלם תשלומי ועד בית

מבין הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים שמגיעים לשולחנו של המפקח על הבתים המשותפים נפוץ במיוחד אי תשלום של דיירים לוועד הבית. על פי החוק, כל בעל דירה חייב לשלם תשלום ועד בית. גובה התשלום תלוי בתקנון הבית המשותף וישנם מקומות בהם יש מחיר אחיד לכל הדירות ומקומות בהם גובה התשלום תלוי בגודל הדירה.

שוכרי דירות אינם מחויבים בחוק לשלם את תשלומי ועד הבית אך הדבר מעוגן במרבית החוזים. החובה לשלם תשלומי ועד בית מתקיים גם כאשר לדירה יש כניסה נפרדת המיועדת רק עבורה.

הזכות להרחיב את הדירה

בהתאם לחוק לא בכל מבנה ניתן לבצע תוספת או הרחבת בנייה. קבלת היתר בנייה מתאפשרת במידה ולא נוצלו מלוא זכויות הבניה בבניין או כאשר שונתה התב"ע וכתוצאה מכך התווספו זכויות בנייה לבניין. על פי החוק לשם הרחבת דירה בבית משותף יש צורך לקבל את הסכמת כל הדיירים בבניין. אי קבלת היתר נחשבת לפעולת בניה לא חוקית והדבר נחשב לעבירת בנייה.

ליווי משפטי בסכסוך שכנים בבית משותף

בכל מקרה של חילוקי דעות בנושא של הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים כדאי לכם לפנות לעורך דין מקצועי, מיומן ומנוסה בתחום של בתים המשותפים וסכסוכי שכנים. למשרדנו התמחות בתחום ואתם מוזמנים לפנות אלינו בכל סוגיה ויחדיו נבחן את מכלול הנסיבות הרלוונטיות על מנת לגבש אסטרטגיית פעולה משפטית מיטבית למענכם.

הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים
הזכויות והחובות של דיירי בתים משותפים
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader