תפריט

המפקח על הבתים המשותפים סמכות עניינית

אתם גרים בבית משותף, ואתם רוצים להתקין מעלית שבת ואחד השכנים מתנגד. מה אתם יכולים לעשות? מיהו הגוף המתאים שידון בתביעה שתגישו? לפניכם כל מה שחשוב לדעת על המפקח על המקרקעין וסמכויותיו.

 

החוק נותן למפקח על רישום המקרקעין שתי סמכויות – סמכות שיפוטית וסמכות מנהלית

במסגרת הסמכות השיפוטית המפקח יכריע בסכסוך בין בעלי דירות בבית משותף בדבר זכויותיהם או חובותיהם, וכן בסכסוך בין בעלי דירות בבית משותף בדבר הסגת גבול מצד בעל דירה לגבי דירה אחרת או לגבי הרכוש המשותף.כאשר מדובר בסכסוך בין בעלי דירות בבית משותף בדבר זכויות או חובות, המפקח בלבד הוא זה שידון. כלומר: סמכותו היא ייחודית, ואין אפשרות לפנות לביהמ"ש במקום פנייה למפקח.

בס"ד

עורך דין שי סולטן

האיש שלכם בתחום הנזיקין

 

המפקח יידון בנושאים הבאים:

  1. כל מה שקשור במערכת היחסים ההדדית בין בעלי דירות בבית משותף, זכויות וחובות לפי התקנון המוסכם, או התקנון המצוי והחוק.
  2. ניהול הרכוש המשותף.
  3. סכסוכים הנוגעים לבית משותף

דוגמא לסכסוכים הנוגעים לבית משותף הינם סכסוכים בדבר התקנת דוד שמש, התנתקות ממערכת הסקה מרכזית, התקנת מעליון, החלפת ספק גז ומתקני גז, התקנת מעלית, מעלית שבת, התאמות ברכוש המשותף כאשר מדובר בבעל דירה שהוא אדם עם מוגבלות, הרחבת דירה, התקנת כבלים וצלחות קליטה.

למפקח על המקרקעין  סמכות לתת צווי ביניים, כמו: צו עיקול, צו מניעה, צו עשה ואל תעשה- בדומה לימ"ש שלום. על החלטת המפקח אפשר לערער לביהמ"ש המחוזי. במסגרת הסמכות המנהלית של המפקח על המקרקעין רשאי המפקח למתן צווים לרישום בתים בפנקס הבתים המשותפים, צווים לרישום תקנון מוסכם, מינוי נציגות הבית בשכר, פיקוח מנהלי ומקצועי על לשכת רישום המקרקעין.

 

סמכות מקומית ונספחים לצירוף לכתב התביעה

תביעה למפקח על המקרקעין תוגש בלשכת המפקח שבה רשום הבית המשותף שהתגלע בו הסכסוך.לתביעה יש לצרף את המסמכים הבאים: נסח רישום הדירה/הדירות נשוא הסכסוך, התקנון, פרוטוקול מאסיפת בעלי הדירות בדבר מינוי נציגות, במידה שהתביעה מוגשת ע"י הנציגות, וכן החלטת האסיפה הכללית בדבר שיעור ההשתתפות בהוצאות של בעל הדירות. בנוסף, פירוט של שטח כל דירה נשוא הסכסוך וסך כל שטחי הדירות בבית.

  • משרד עו"ד שי סולטן מתמחה במשפט מסחרי ובדיני ביטוח ונזיקין.
  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

 

המפקח על הבתים המשותפים סמכות עניינית
המפקח על הבתים המשותפים סמכות עניינית
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader