סכסוכי שכנים ועד בית

ועד הבית הידוע גם בשמו נציגות הבית המשותף, אחראי לדאוג לתחזוקה של הרכוש המשותף, לבצע תיקונים שעלולים לגרום לפגיעה ברכוש או בדירות בבניין, להתקשר מול גורמים חיצוניים בחוזים ובהסכמים משפטיים, ולנקוט בהליכים משפטיים בשמם של הדיירים.

על נציגות הוועד מוטלת חובה לנהל פנקס הכנסות והוצאות שבו יערכו חשבונות כספיים ויוצגו בפני אסיפת הדיירים אחת לחצי שנה. בנוסף על הנציגות מוטלת החובה לנהל חשבון בנק על שם הבית המשותף.

 

כיצד לפתור סכסוכי שכנים ועד הבית?

כדי למנוע את היווצרות סכסוכי שכנים ניתן לבצע פעולות מקדימות, ועד הבית יכול לערוך בדיקות קצרות בבניין ובסביבתו כדי לברר את מצב התחזוקה השוטפת ורמת הניקיון והסדר. כמו כן, מצופה מועד הבית כי במקרה בו שכן מתלונן על נזקים או מפגעים לדירתו מרכוש הבית המשותף, כי ועד הבית יבחן את טענותיו ויטפל במפגע, שכן ככל ולא אזי תהיה חשופה נציגות הבית המשותף/ ועד הבית לתביעה מצד השכן, ודבר זה מוביל לסכסוכי שכנים ועד בית.

ישנן מספר דרכים שבאמצעותן ניתן להתמודד עם סכסוכי שכנים. דרך אחת לפתור סכסוכי שכנים היא באמצעות פנייה להליכי גישור. הליכים אלו יכולים לפשר בין הצדדים ולהביא לשכנות טובה גם לאחר המחלוקת. הליך זה יכול פעמים רבות לחסוך מהצדדים זמן רב וכסף. דרך נוספת להתמודד עם סכסוכי שכנים היא באמצעות פנייה למפקח על רישום המקרקעין, או לבית משפט. סמכויות המפקח על הבתים המשותפים זהה לסמכות של בית משפט שלום.

 

סכסוך שכנים בנושא ועד בית

סעיף 58 לחוק קובע כי כל אחד מדיירי הבניין המשותף חייבים לשלם את התשלומים השוטפים להחזקתו התקינה ולניהול הרכוש המשותף של דיירי הבניין. במקרים שבהם ההוצאות גבוהות מן הרגיל החוק דורש הסכמה של כל הדיירים בבניין המגורים. במקרה שאחד מן הדיירים עובר על החוק ואינו משלם את מיסי ועד הבית הוא למעשה עובר על החוק ולנציגות הוועד ישנה עילה להגיש תביעה אצל המפקח על המקרקעין.

עורך דין שי סולטן מייצג ועדי בתים ושכנים בסכסוכי שכנים בבית משותף והינו בעל ניסיון רב בייצוג לקוחותיו בפני המפקח על המקרקעין באופן שיביא ללקוחותיו את התוצאות המשפטיות הטובות ביותר.  

 

  • משרד עו"ד שי סולטן מתמחה במשפט מסחרי ובדיני ביטוח ונזיקין.
  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

 

סכסוכי שכנים ועד בית

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?