תפריט

סכסוכי שכנים על רעש

לא אחת הדיירים מפרים את החוק ועושים רעש ככל העולה על רוחם, דבר אשר גורר הוצאת צווים משפטיים מצד השכנים המוטרדים. החיים בבית המשותף הם חוויה שלעתים עשויה להיות לא פשוטה ולעיתים על אף הרצון לחיות בנועם ובשלווה מגיעים הצדדים לסכסוכי שכנים על רעש בבית משותף – עורך דין שי סולטן מסביר

 

מהו רעש כהגדרתו בחוק לעניין סכסוכי שכנים על רעש

בתקנות למניעת מפגעים אשר פורסמו על ידי המשרד לאיכות הסביבה בשנת תשנ"ג 1992 הוגדר כי אין להקים רעש קולי (שירה, צעקות) ואין להפעיל מכשירים אשר גורמים לרעש (כלי נגינה, רדיו, טלויזייה) בין השעות 14:00-16:00 ו-23:00-07:00 באזור מגורים.

בס"ד

עורך דין שי סולטן

האיש שלכם בתחום הנזיקין

 

מה עושים במקרה של רעש מצד השכנים?

עוד טרם נקיטת הליך משפטי, ככל והשכנים לא נענים לפניות להפסקת הרעש אזי יש לפנות למשטרה. המשטרה אמונה של שמירת החוק והסדר הציבורי ואמורה לפעול להפסקת מטרד הרעש באותו רגע.כלל וקיים דפוס פעולה חוזר ונשה מצד השכנים הסוררים אזי אין מנוס מפניה לערכאות משפטיות מכח חוקים ותקנות מסוימים כדוגמת: תקנות למניעת מטרדי רעש, החוק למניעת הטרדה מאיימת  ועוד.

 

מתי פונים למפקח על המקרקעין?

המפקח על המקרקעין נחשב לסמכות משפטית בדומה לבית משפט השלום והוא ממונה מכח שר המשפטים. המפקח על המקרקעין דן באופן ספציפי בסכסוכים על הרקע הבא: סכסוכים בגין הסגת גבול; בגין פגיעה ברכוש המשותף; הרחבת דירה; מתקנים משותפים ובכל הקשור להתקנת אמצעים סלולריים כגון אנטנות, כבלים וצלחות לוויי, שכנים סרבנים בפרויקט תמ"א 38 ועוד.

למפקח על המקרקעין הקרוי גם המפקח על הבתים המשותפים ניתנו סמכויות מצומצמות בתיקים אשר הוא רשאי לדון ובפיצויים אשר הוא רשאי לפסוק, ובשל כך טרם נקיטת הליך משפטי מומלץ להיוועץ עם עורך דין סכסוכי שכנים על רעש על מנת שיבחן הן את מכלול הנזקים והן את מכלול העילות ויחליט יחד איתכם איזו ערכאה מתאימה לניהול ההליך הספציפי על נסיבותיו.

במידה שקיבלתם תביעה משכן בבית משותף על רעש או שברצונכם לתבוע שכם על רעש רצוי לפנות לעו"ד המתמחה בפתרון סכסוך בין שכנים בבית משותף על מנת שינחה אתכם כיצד נכון להתנהל מול השכן התובע ומול רשויות החוק תוך ניהול סיכונים מחושב.במידה ובכל זאת נאלצתם להגיע לבית משפט או למפקח על הבתים המשותפים והסכסוך אינו נפתר באופן מהיר, חשוב מאוד שיהיה לכם ייצוג משפטי ראוי.

 

עורך דין סכסוכי שכנים על רעש

בתור עורך דין סכסוכי שכנים אני יכול להעיד כי סכסוך בין שכנים בבית משותף לצערנו הוא נפוץ. החיים בבית משותף מייצרים אינטראקציות בין השכנים בשלל סוגיות. הקרבה והצורך בשיתוף פעולה במקרים רבים מביאה את הסיטואציה של החיים בבית המשותף לחוויה שלעתים עשויה להיות לא פשוטה ולעיתים על אף הרצון לחיות בנועם ובשלווה מגיעים הצדדים לסכסוך בין שכנים בבית משותף.

סכסוכים אלה עשויים לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים כמו לדוגמא: נזילות מדירה אל דירה, צו הטרדה מאיימת, מטרדי רעש, סכסוך על תשלומי ועד, סכסוך על השימוש בחצר המשותפת, סכסוך שכנים ביחס לתמ”א 38, ועוד.

  • משרד עו"ד שי סולטן מתמחה במשפט מסחרי ובדיני ביטוח ונזיקין.
  • האמור לעיל הינו בגדר טור אישי, ואינו מהווה עצה כזו או אחרת לקוראים. הפועל על סמך האמור בטור, עושה זאת על אחריותו בלבד.
  • האמור לעיל כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים.
  • אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

 

שאלות ותשובות

ועד הבית הוא הגוף הנבחר לייצג את כל דיירי הבניין ואת האינטרסים שלהם. תפקידו של ועד הבית הוא, בין היתר, לדאוג לתקינותו של הבניין ושל הרכוש המשותף, לבצע תיקונים במידת הצורך, לאסוף כספים מכלל הדיירים לטובת שמירת תקינות הבניין ולשמש כנציגות הבניין אל מול גורמים חיצוניים.

אחד המקרים הנפוצים ביותר שקיימים בתחום סכסוכי השכנים בבתים משותפים הוא בתחום תשלומי וועד הבית. לפי חוק המקרקעין, כל דייר מדיירי הבניין מחויב לשלם לוועד הבית תשלומים שוטפים בגין התחזוקה והניהול של הרכוש המשותף. כאשר ישנה אי הסכמה בנושא זה, עלולים להיווצר סכסוכים בין השכנים.

הגורם המשפטי שמוסמך לדון ולפסוק בתחום סכסוכי השכנים בבית משותף זוהי המפקחת על המקרקעין. למפקחת יש סמכות שמקבילה לסמכות של שופט בבית משפו השלום, והיא אמונה על התחום של סכסוכי שכנים. המפקחת נמצאת בלשכות רישום המקרקעין ברחבי הארץ.

כאשר וועד הבית מעוניין להגיש תביעה כנגד דייר שמסרב להשתתף בהוצאות התחזוקה והתפעול השוטפות של הבית המשותף, ניתן להגיש נגדו תביעה. לפני הגשת התביעה מומלץ להיוועץ בעורך דין סכסוכי שכנים, שמומחה בנושא זה ויוכל לדעת בצורה הטובה ביותר כיצד לגשת לתביעה ולקבל את התוצאה הרצויה עבורכם.

סכסוכי שכנים על רעש

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

עו"ד שי סולטן בפייסבוק | עו"ד שי סולטן בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 37 ביקורות
×
js_loader